SEIU Local 200United Announces Endorsements for November’s Elections

CONTACT: Dawn Clarry (315) 529-7486

Trisha Botty (315) 415-2123

September 23, 2013
FOR IMMEDIATE RELEASE
SEIU Local 200United Announces Endorsements for November’s Elections

Service Employees International Union Local 200United has announced the following candidate endorsements for the Nov. 5 state and local elections. They are listed by region.

Albany Region
Judd Krasher, Albany Common Council – Primary Endorsed (Won)
Kelly Kimbrough, Albany Common Council (4) – Primary Endorsed (Won)
Kathy Sheehan, Albany Mayor – Primary Endorsed (Won)
Mike Winnie, Columbia County Sheriff
William VanNess, Councilman, Town of Queensbury (Ward 4)
Cynthia Young, Malta Town Supervisor
Mark Fleming, Rensselaer County Legislator (District 1)
Edward Manny, Rensselaer County Legislator (District 1)
Sue Mangold, Rensselaer County Legislator (District 2)
Andrea Smyth, Rensselaer County Legislator (District 2)
Lee Jamison, Stuyvesant Town Supervisor (County Board of Supervisors)
Suzanne Scales, Troy Common Council (District 1)
Michele DeLair, Troy Common Council (District 3)
Rodney Wiltshire, Troy Common Council (At-Large)
Lynn Kopka, Troy Common Council (At-Large)

Buffalo Region
Ramona Popowich, Amherst Town Board
Kara Buscaglia, Amherst Town Justice
Mary Carney, Erie County Family Court Judge
Paul Crapsi, Erie County Family Court Judge
Timothy Hogues, Erie County Legislator (District 1)
Betty Jean Grant, Erie County Legislator (District 2)
Lynn M. Marinelli, Erie County Legislator (District 3)
William Conrad, Erie County Legislator (District 4)
Tom Loughran, Erie County Legislator (District 5)
Alan Getter, Erie County Legislator (District 6)
Richard Zydel, Erie County Legislator (District 7)
Wynnie Fisher, Erie County Legislator (District 8)
Michael Schraft, Erie County Legislator (District 9)
Lauren Gray, Erie County Legislator (District 10)
Beverly Kinney, Grand Island Town Board
Walter Rooth, III, Hamburg Town Supervisor
Rick Davis, Jr., Tonawanda City Mayor

Hudson Valley Region
Pamela Wetherbee, Beacon City Council (Ward 3)
Peggy Ross, Beacon Common Council (12508)
Lee Kyriacou, Beacon Council (At-Large)
Robert Fromaget, Blooming Grove Town Supervisor
Charles Kelly, Blooming Grove Town Supervisor (Ward 2)
Alexander Gromack, Clarkstown Town Supervisor
James R. Doxsey, Dutchess County Legislator (1)
Barbara Jeter-Jackson, Dutchess County Legislator (10)
Joel Tyner, Dutchess County Legislator (11)
Francena Amparo, Dutchess County Legislator (14)
Alison MacAvery, Dutchess County Legislator (16)
April Farley, Dutchess County Legislator (18)
Debra Blalock, Dutchess County Legislator (19)
Seth Warner, Dutchess County Legislator (6)
Rich Perkins, Dutchess County Legislator (7)
Paul Feiner, Greenburgh Town Supervisor
John Piperato, Haverstraw Superintendent of Highways
Mervin Livsey, Highlands Town Supervisor
Victor Mendolia, Hudson Mayor
Joseph Indelicato, Lloyd Councilman (9)
Rosaria Peplow, Lloyd Town Clerk
Maria Vazquez-Doles, NYS Justice of the Supreme Court (9th District)
Annie Rabbitt, Orange County Clerk
David M. Hoovler, Orange County District Attorney
Christopher Eachus, Orange County Legislator
Kevin Hines, Orange County Legislator (12)
Michael Paduch, Orange County Legislator (19)
Harold Ciappa, Orange County Legislator (3)
James Kulisek, Orange County Legislator (6)
Myrna Kemnitz, Orange County Legislator (7))
Robert Trainor, Plattekill Town Supervisor
Robert Waligroski, Port Jervis Common Council (3rd Ward)
Paul Piperato, Rockland County Clerk
Christopher Smith, Rockland Receiver of Taxes
Jen Metzger, Rosendale Town Board
Carl Tomik, Salt Point Councilman
Elliott Auerbach, Ulster County Comptroller
Beth Murphy, Ulster County Legislator (1)
Miguel Garcia, Ulster County Legislator (12)
Tim Distel, Ulster County Legislator (14)
Manna Jo Greene, Ulster County Legislator (19)
Jeanette Provenzano, Ulster County Legislator (7)
Joseph Torres, Wappinger Town Supervisor
Steve Bradley, Wawarsing Town Board *MEMBER*
Mike Durso, Wawarsing Town Council
Leonard Distel, Wawarsing Town Supervisor
Randolph Hurst, Wawayanda Town Board (6)
Benjamin Boykin II, Westchester County Legislator (5)
Brandon Neider, Yonkers Common Council (4)
Michael Rotanelli, Yonkers Common Council President

Rochester Region
William Moehle, Brighton Town Supervisor
Brenda James, Gates Town Board
Michelle Metallo, Gates Town Board
Rita Garretson, Greece Town Board
Tim Holler, Greece Town Board (Ward 1)
Gregg Redmond, Greece Town Justice
Dick Beebe, Greece Town Supervisor
Adam Bello, Irondequoit Town Supervisor
Christopher Ciaccio, Monroe County Court Judge
Paul Irving, Monroe County Court Judge
Dandrea Ruhlmann, Monroe County Family Court Judge (7th District)
Jim Walsh, Monroe County Family Court Judge (7th District)
Joseph Morelle, Jr., Monroe County Legislator (District 17)
Mike Bertolone, Monroe County Legislator (District 19)
Paul D’Amico, Ontario County Supervisor (Wards 1 & 2)
Craig Raisner, Pittsford Town Supervisor
Carolee Conklin, Rochester City Council (At-Large) – Primary Endorsed (Won)
Matt Haag, Rochester City Council (At-Large) – Primary Endorsed (Won)
Dana Miller, Rochester City Council (At-Large) – Primary Endorsed (Won)
Loretta Scott, Rochester City Council (At-Large) – Primary Endorsed (Won)
Jack Elliott, Rochester City Court Judge
Caroline Morrison, Rochester City Court Judge
Lovely Warren, Rochester City Mayor
Jose Cruz, Rochester Commissioner of Schools (At-Large)

Syracuse Region
Richard Nauseef, Cortland County Legislator
Sandra Price, Cortland County Legislator
Rebecca Brenner, Ithaca Town Board
Jim Holahan, Ithaca Town Board
Patricia Leary, Ithaca Town Board
Michael Astafan, Jefferson County Legislator
Donna Bohn, Jefferson County Legislator
John Centra, State Supreme Court
Anthony Paris, State Supreme Court
Carol Sinesi, Onondaga County Legislator (District 4)
Gary Brisson, Onondaga County Legislator (District 5)
Lorene Dadey, Onondaga County Legislator (District 7)
Christopher Ryan, Onondaga County Legislator (District 8)
Peggy Chase, Onondaga County Legislator (District 9)
Maggie Mahoney, Onondaga County Legislator (District 11)
Ronnie Bell, Onondaga County Legislator (District 15)
Monica Williams, Onondaga County Legislator (District 16) – Primary Endorsed (Won)
Linda Ervin, Onondaga County Legislator (District 17)
Michael Kunzwiler, Oswego County Legislator
Fred Beardsley, Oswego County Treasurer
Ted Santaguida, Salina Town Council
Mary Anne Doherty, Syracuse City Court Judge
Patricia Body, Syracuse City School District Commissioner of Education
David Cecile, Syracuse City School District Commissioner of Education
Barbara Humphrey, Syracuse City School District Commissioner of Education
Jake Barrett, Syracuse Common Council (1)
Khalid Bey, Syracuse Common Council (4)
Pamela Hunter, Syracuse Common Council (At-Large)
Jean Kessner, Syracuse Common Council (At-Large)
Nader Maroun, Syracuse Common Council (5)
Van Robinson, Syracuse Common Council President
Joseph Cassidy, Tompkins County Family Court Judge
Kathy Luz Herrera, Tompkins County Legislator
D.S. Kiefer, Tompkins County Legislator
Dan Klein, Tompkins County Legislator
Leslyn McBean-Clairborne, Tompkins County Legislator

SEIU Local 200United represents nearly 15,000 public and private sector workers in Upstate New York. Our members work as direct care workers and nurses, administrative assistants and secretaries, teaching assistants, food service workers, bus drivers, EMS professionals, municipal workers, security guards, janitors, buildings and groundskeepers, maintenance workers, ticket takers and ushers, cemetery workers, and parking attendants.

###

Did you like this? Share it:

Comments are closed.